SOROYA leží západne od Hammerfestu v oblasti Finmark na 70 stupni a 40 minútach severnej zemepisnej šírky, tam kde začína skutočný oceán. Má rozlohu 812 km2 a je to štvrtý najväčší ostrov  v Nórsku, na ktorý ste sa mohli donedávna dostať len loďou, no v súčastnosti už aj letecky z Tromsa alebo Alty.

Nazýva sa tiež „zelenou záhradou severu“, pre intenzívne zelenú farbu svojej  v letných mesiacoch rastúcej flóry.  Pri prechádzkach po ostrove môžete okrem zelene vidieť množstvo krásnych väčších či menších jazier, lagúny s bielym pieskom na nádherných plážach ako v Karibiku.

Pri turistických cestách po ostrove narazíte na množstvo zaujímavých skalných útvarov v štýle “art nature“, môžte si pozrieť pamiatky z II.svetovej vojny-bunkre alebo si pozrieť archeologické nálezisko Sletnes.

Pri troche šťastia a trpezlivosti možete pozorovať kolónie tuleňov, orlov, kosatky alebo si zachytať ryby priamo na jazerách alebo na otvorenom oceáne.Morský rybolov

SOROYA je jedno z najlepších miest na svete na morský rybolov. Kôli svojej strategickej polohe cca 25-30 km na otvorenom oceáne, obmývaná Barentsovým morom je bohatá na výskyt  veľkých matečných tresiek obecných, tmavých, jednoškvrnitých, vlkoša severného obecného a škvrnitého a halibuta.

Sezóna pre športový rybolov z člnov začína 1.apríla , nakoľko na ostrove Soroya platí vyhláška o zákaze lovu z malých plavidiel do 1.4.  Sezóna trvá prakticky až do konca septembra. Približne 12-15 km od ostrova sa nachádza kontinentálny šelf, kde klesá dno z 90 m do 300m a viac , tam sa veľké tresky zdržiavajú prakticky celoročne a možný je aj ich lov.

Najvhodnejším obdobím sú jarné mesiace apríl, máj, jún kedy sa tresky po vytretí intenzívne kŕmia a do pobrežných vôd priplávajú aj hejna tresiek jednošvrnitých, ktoré sú hlavným zdrojom potravy pre halibuty .

Lov halibutov má svoje špecifiká a všeobecne platí, že ho nechytíte tam kde chytáte veľké tresky obecné alebo inak povedané: keď sonar mlčí treba loviť. Vhodnými miestami na lov halibutov sú miesta s výskytom vlkošov alebo tresiek jednoškvrnitých, hĺbky cca od 20 do 120m s prevažne plochým, piesčitým alebo piesčito-kamenistým dnom. Vhodnými nástrahami sú gumenné imitácie rýb, twistre, ripre väčších rozmerov(15 cm a viac), farby hlavne čierne, červené, modré, biele a ich vzájomné kombinácie, kombinácie so striebornou  prípadne na malú tresku. Jiggove hlavičky od 60g do 150-200g, alebo giant jigghead podľa sily spodných prúdov.

Vlkoš obecný severný sa nachádza aj v znaku ostrova Soroya a jeho hlavná sezóna začína od polovice mája do konca augusta. Vlkoše  sa začiatkom mája vyskytujú pri pobreží v pomerne plytkých vodách od 20m do 40m na kamenistom, kamenisto-piesčitým dnom. Veľkým zážitkom je ich lov na prívlačový prút okolo 60-80g, jiggové hlavičky 60, 80, 100g podľa sily prúdov, ktoré sú na Soroyi pomerne silné. Nástrahy gumenné twistre, ripre, rybky, hadíky a malé pilkre max.100g striebornej farby. Pre gumenné nástrahy sú ideálne biele, červené, žlté farby a ich kombinácie. Vhodné sú aj filety z tresky tmavej alebo jednoškvrnitej.

Vlkoš škvrnitý-dorastá do väčších rozmerov ako obecný, vyskytuje sa vo väčšich hlbkach cca 100 a viac metrov, takže je ho možné uloviť aj pri love tresiek obecných na väčších hlbkach. Je to veľmi cenená športová ryba.

Základné čistenie rýb je povinné na mori, na dočistenie a filetovanie je k dispozícií samostatný drevený domček s teplou a studenou vodou s dvoma veľkými samostatnými pracovnými pultami.

img_06341

Kamilov životný úlovok 6.5.2016. Zľava Milan, Ľubo,halibut(115kg,225cm),Kamil,Vlado.

Kamil v akcii, máj 2015, treska o hmotnosti min.30kg,bohužiaľ váha nevydržala,ale už máme kvalitnú do 200kg.

img_05611

Danov rekord,63 tresiek za 3 hodiny

  • img_05901
  • img_06041
  • img_00641
  • img_05381
  • p1010974
  • SONY DSC
  • 20160806_191303
  • p1010972

Sladkovodný rybolov

Sladkovodnému rybolovu sa na ostrove Soroya nevenuje taká pozornosť ako morskému aj napriek tomu, že sa tu nachádza podľa oficiálnych zdrojov viac ako 1000 jazier a mnohé z nich budú ešte panenské. Je to spôsobené hlavne ťažkou dostupnosťou, nakoľko na ostrove neexistujú vnútrozemské cesty až na krátky úsek cca 15 km  spájajúci Breivikbotn s Donnesfjordom a krátkym obdobím lovu júl, august. V máji sú ešte jazerá pokryté z väčšej časti ľadom a v septembri sa ryby už pripravujú na dlhú zimu, tzv.“zaliezajú“. Na ostrove Soroya sa umelo vôbec nezarybňuje, všetko je ponechané na prirodzený vývoj a tak aj početnosť rybej populácie nie je extrémne veľká , ale o to sú zaujímavejšie úlovky.

Hlavnou obsádkou jazier je pôvodná forma pstruha obecného a sivoňa arktického. V jazerách, ktoré sú spojené s morom je možné uloviť aj lososa a pstruha morského. Pri dobrej predpovedi počasia je fantastickým zážitkom vybrať sa na niekoľkodňový výlet do vnútrozemia a preloviť niekoľko desiatok jazier. Samozrejme aj s náležitou výbavou do každého počasia a dobrými zásobami, nakoľko si môžete byť istý že nestretnete človeka. Budete sa cítiť ako niekde na Aljaške. Vnútrozemie ostrova Soroya je jednou z posledných majestátnych divočín v Európe.

Návštevníci Finmarku po zakúpení licencie na sladkovodný rybolov môžu chytať len na prívlač a muškársky prút. Licenciu je možné zakúpiť priamo na ostrove v Hasviku v obchode s poštou. Dá sa zakúpiť aj cez internet alebo SMS.

Ceny

3-dňová pre 1 osobu: NOK 220, rodinná 3-dňová: NOK 330

1 týždeň pre 1 osobu:NOK 435, rodinná 1 týždeň:NOK 545

1 ročná pre 1 osobu : NOK 655, rodinná 1 ročná: NOK 870

Lacnejšie vás výjde kúpa cez internet, nakoľko si predajca účtuje poplatok cca 55 NOK. Oplatí sa preštudovať si na www.fefo.no informácie podrobnejšie, hlavne kôli dezinfekcii rybárského náčinia a povolenkách na lov lososov a morských pstruhov na riekach vo Finmarku.

p1010414