SOROYA leží západne od Hammerfestu v oblasti Finmark na 70 stupni a 40 minútach severnej zemepisnej šírky, tam kde začína skutočný oceán. Má rozlohu 812 km2 a je to štvrtý najväčší ostrov  v Nórsku, na ktorý ste sa mohli donedávna dostať len loďou, no v súčastnosti už aj letecky z Tromsa alebo Alty.

Nazýva sa tiež „zelenou záhradou severu“, pre intenzívne zelenú farbu svojej  v letných mesiacoch rastúcej flóry.  Pri prechádzkach po ostrove môžete okrem zelene vidieť množstvo krásnych väčších či menších jazier, lagúny s bielym pieskom na nádherných plážach ako v Karibiku.

Pri turistických cestách po ostrove narazíte na množstvo zaujímavých skalných útvarov v štýle “art nature“, môžte si pozrieť pamiatky z II.svetovej vojny-bunkre alebo si pozrieť archeologické nálezisko Sletnes.

Pri troche šťastia a trpezlivosti možete pozorovať kolónie tuleňov, orlov, kosatky alebo si zachytať ryby priamo na jazerách alebo na otvorenom oceáne.


  • SONY DSC
  • SONY DSC
  • Vyčistené morské ryby na pracovnom pulte
  • Vyčistené tresky na pracovnom pulte

Morský rybolov

SOROYA je jedno z najlepších miest na svete na morský rybolov. Kôli svojej strategickej polohe cca 25-30 km na otvorenom oceáne, obmývaná Barentsovým morom je bohatá na výskyt  veľkých matečných tresiek obecných, tmavých, jednoškvrnitých, vlkoša severného obecného a škvrnitého a halibuta.

Sezóna pre športový rybolov z člnov začína 1.apríla , nakoľko na ostrove Soroya platí vyhláška o zákaze lovu z malých plavidiel do 1.4.  Sezóna trvá prakticky až do konca augusta. Približne 12-15 km od ostrova sa nachádza kontinentálny šelf, kde klesá dno z 90 m do 300m a viac , tam sa veľké tresky zdržiavajú prakticky celoročne a možný je aj ich lov.

Najvhodnejším obdobím sú jarné mesiace apríl, máj, jún kedy sa tresky po vytretí intenzívne kŕmia a do pobrežných vôd priplávajú aj hejna tresiek jednošvrnitých, ktoré sú hlavným zdrojom potravy pre halibuty .

Lov halibutov má svoje špecifiká a všeobecne platí, že ho nechytíte tam kde chytáte veľké tresky obecné alebo inak povedané: keď sonar mlčí treba loviť. Vhodnými miestami na lov halibutov sú miesta s výskytom vlkošov alebo tresiek jednoškvrnitých, hĺbky cca od 20 do 120m s prevažne plochým, piesčitým alebo piesčito-kamenistým dnom. Vhodnými nástrahami sú gumenné imitácie rýb, twistre, ripre väčších rozmerov(15 cm a viac), farby hlavne čierne, červené, modré, biele a ich vzájomné kombinácie, kombinácie so striebornou  prípadne na malú tresku. Jiggove hlavičky od 60g do 150-200g, alebo giant jigghead podľa sily spodných prúdov.

Vlkoš obecný severný sa nachádza aj v znaku ostrova Soroya a jeho hlavná sezóna začína od polovice mája do konca augusta. Vlkoše  sa začiatkom mája vyskytujú pri pobreží v pomerne plytkých vodách od 20m do 40m na kamenistom, kamenisto-piesčitým dnom. Veľkým zážitkom je ich lov na prívlačový prút okolo 60-80g, jiggové hlavičky 60, 80, 100g podľa sily prúdov, ktoré sú na Soroyi pomerne silné. Nástrahy gumenné twistre, ripre, rybky, hadíky a malé pilkre max.100g striebornej farby. Pre gumenné nástrahy sú ideálne biele, červené, žlté farby a ich kombinácie. Vhodné sú aj filety z tresky tmavej alebo jednoškvrnitej.

Vlkoš škvrnitý-dorastá do väčších rozmerov ako obecný, vyskytuje sa vo väčšich hlbkach cca 100 a viac metrov, takže je ho možné uloviť aj pri love tresiek obecných na väčších hlbkach. Je to veľmi cenená športová ryba.

Základné čistenie rýb je povinné na mori, na dočistenie a filetovanie je k dispozícií samostatný drevený domček s teplou a studenou vodou s dvoma veľkými samostatnými pracovnými pultami.

Sladkovodný rybolov

Sladkovodnému rybolovu sa na ostrove Soroya nevenuje taká pozornosť ako morskému aj napriek tomu, že sa tu nachádza podľa oficiálnych zdrojov viac ako 1000 jazier a mnohé z nich budú ešte panenské. Je to spôsobené hlavne ťažkou dostupnosťou, nakoľko na ostrove neexistujú vnútrozemské cesty až na krátky úsek cca 15 km  spájajúci Breivikbotn s Donnesfjordom a krátkym obdobím lovu júl, august. V máji sú ešte jazerá pokryté z väčšej časti ľadom a v septembri sa ryby už pripravujú na dlhú zimu, tzv.“zaliezajú“. Na ostrove Soroya sa umelo vôbec nezarybňuje, všetko je ponechané na prirodzený vývoj a tak aj početnosť rybej populácie nie je extrémne veľká , ale o to sú zaujímavejšie úlovky.

Hlavnou obsádkou jazier je pôvodná forma pstruha obecného a sivoňa arktického. V jazerách, ktoré sú spojené s morom je možné uloviť aj lososa a pstruha morského. Pri dobrej predpovedi počasia je fantastickým zážitkom vybrať sa na niekoľkodňový výlet do vnútrozemia a preloviť niekoľko desiatok jazier. Samozrejme aj s náležitou výbavou do každého počasia a dobrými zásobami, nakoľko si môžete byť istý že nestretnete človeka. Budete sa cítiť ako niekde na Aljaške. Vnútrozemie ostrova Soroya je jednou z posledných majestátnych divočín v Európe.

Návštevníci Finmarku po zakúpení licencie na sladkovodný rybolov môžu chytať len na prívlač a muškársky prút. Licenciu je možné zakúpiť priamo na ostrove v Hasviku v obchode s poštou. http://www.soroya.sk/rybolov http://www.soroya.sk/rybolovDá sa zakúpiť aj cez internet alebo SMS.

Ceny

3-dňová pre 1 osobu: NOK 220, rodinná 3-dňová: NOK 330

1 týždeň pre 1 osobu:NOK 435, rodinná 1 týždeň:NOK 545

1 ročná pre 1 osobu : NOK 655, rodinná 1 ročná: NOK 870

Lacnejšie vás výjde kúpa cez internet, nakoľko si predajca účtuje poplatok cca 55 NOK. Oplatí sa preštudovať si na www.fefo.no informácie podrobnejšie, hlavne kôli dezinfekcii rybárského náčinia a povolenkách na lov lososov a morských pstruhov na riekach vo Finmarku.